Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gümüşhane Türk Mutfağı Etkinliği’nde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesi ile 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında  Gümüşhane’de Atatürk Parkı’nda etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikte gastronomi alanında uzman akademisyenlerin danışmanlığında ve ünlü şeflerin katkılarıyla hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı esas alınarak hazırlanan Türk mutfağının lezzetli örneklerinden yemekler tanıtılarak vatandaşların beğenisine sunuldu.

Atatürk Parkı’nda açılan stantlarda Gümüşhane Belediyesi tarafından Tekke Pilavı ve erişteli yeşil mercimek çorbası, Kelkit Belediyesi tarafından etli kuru fasulye, Şiran Belediyesi tarafından Keşkek yemeği, Torul Belediyesi tarafından patlıcan, soğan ve kabak dolması, Kürtün Belediyesi tarafından vişneli üzüm yaprağı, beyaz lahana ve kara lahana sarması, Köse Belediyesi tarafından mücver ve humus yemeği, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası tarafından siron, Gümüşeller Kadın Kooperatifi tarafından hazırlanan Türk mutfağı yemekleri, protokolden, vatandaşlardan ve yabancı uyruklu öğrencilerden tam not aldı.

Etkinliğin ardından Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek tarafından katılımcılara plaket takdim edildi.

“Temeli tıbba dayanan, tarif değil reçete denen bir mutfak kültüründen geliyoruz”

Türk Mutfağının insan sağlığı açısından da çok önemli olduğunu vurgulayan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, “Tarihi arka planı çok özellikli ve zengin olan bir mutfağımız var. Yemek kültür aktarımında çok önemli bir yer tutuyor. Bugün Amerikan kültürünün hep fast food kültürüyle, Fransa’nın yemek kültürüyle baskın hale geldiğini görüyoruz. Biz kendi değerlerimiz ve kendi mutfağımız çok önemli, çok özellikli ve sağlıklı. Temeli tıbba dayanan, tarif değil reçete denen bir mutfak kültüründen geliyoruz” dedi.

_MG_6493.JPG
_MG_6039.JPG
_MG_6059.JPG
_MG_6075.JPG
_MG_6104.JPG
_MG_6116.JPG
_MG_6126.JPG
_MG_6173.JPG
_MG_6182.JPG
_MG_6199.JPG
_MG_6406.JPG
_MG_6417.JPG
_MG_6430.JPG
_MG_6456.JPG
_MG_6480.JPG