Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kamp ve Karavan Turizmi

d363748d-fbaf-4ac2-9f18-f78c185b6a16.jpg

BİR ZÜMRÜDÜN PARLAYAN YANSIMASI
Gümüşhane’nin önemli turizm alanlarından biri olan Limni Gölü, 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.2025 m yükseklikteki bu doğa harikası, 720 dekarlık bir zümrüt vadisinin tam orta yerinde, şehrin gürültüsünden kaçıp kendini dinlemek isteyen misafirlerine kapılarını açmaktadır.Sarı çam ve ladin ağaçlarının süslediği patikalarda dilediğinizce yürüyüş yapabilir ve doğanın cömertçe sunduğu temiz havadan istifade edebilirsiniz.A tipi mesire yeri olarak tescillenen Limni Gölü’nde orman köşkleri veya arzu edenler için çadırlı kamp alanları bulunmaktadır.
Biyoçeşitlilik açısından Doğu Karadeniz’in en zengin alanlarından biri olan Limni, bölgeye özgü 200’ün üzerinde bitki türü ve yemyeşil doğasıyla şirin atmosferi, kır lokantası, çok sayıda piknik masası, kamelyaları, çatılı seyir terasları ve çocuk oyun parklarıyla konuklarını beklemektedir.

2025 rakımda bulunan Tabiat Parkının içerisinde, orman ekosistemi, göl ekosistemi, çayır ekosistemi ve kaya ekosistemleri bulunmaktadır.  Tabiat Parkının bulunduğu vadi biyolojik çeşitlilik ve  endemik türler bakımından da oldukça  zengindir.

Alan; sahip olduğu vadi ve orman manzarası, mevcut ağaçların oluşturduğu gölge unsuru, sahada mevcut gölün etrafındaki bitki örtüsü ve sergilediği eşsiz peyzaj güzellikleri ile gelen ziyaretçiler için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Saha, arazi yapısı ve sahip olduğu manzara bütünlüğü içinde trekking yapmaya oldukça elverişlidir. Saha çadırlı kamp için uygundur.

Tabiat Parkında, orman köşkleri, kır lokantası ve günübirlik tesislerile ziyaretçilere hizmet verilmektedir.

Alanın yakınlarında bulunan doğal maden suyu ve kayak tesisleri de Tabiat Parkının değerini arttırmaktadır.

YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

Yayla gezileri, ekoturizm faaliyetleri, tarihi alan gezileri, doğa yürüyüşü, kış sporları, fotoğrafçılık, atv, bisiklet aktiviteleri yapılabilir.

ULAŞIM BİLGİLERİ

Zigana Köyüne  5.5 km. mesafede, Zigana Dağ Kayak Tesislerine 5.5 km,Torul İlçesine 16 km mesafede, Gümüşhane İline 40 km ve Trabzon İline ise 60 km mesafededir.