Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

57.Kütüphaneler Haftası

BASINA

GÜMÜŞHANE İL HALK KÜTÜPHANESİ

57. KÜTÜPHANE HAFTASI

 

29 Mart – 04 Nisan 2021 tarihleri arasında kutlanacak olan ‘’Pandemi Sürecinde Yayımcılık ve Kütüphanecilik’’ temalı  57. Kütüphane Haftası etkinliklerini  Pandemi koşulları gereği  maske, mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleştirmekteyiz.  Her ne kadar Kütüphanemiz diğer bütün alanlarda olduğu gibi Pandemi koşullarından etkilense de ‘’ Yalnızlığımızın arttığı şu günlerde en iyi arkadaşımız kitap’’ sloganı ile okuyucularına hizmet etmektedir.

 

Mevki  olarak okuyucuların kolay erişebileceği  bir noktada olan Kütüphanemiz ;  İnternetten KOHA Kütüphane Otomasyon sistemi ile kullanıcılarının bir tık uzağındadır.  Her geçen gün zenginleşen  Koleksiyonumuz  2019-2020 yılı  kitapları ve Nobel Ödüllü  yazarların seçki kitaplarıyla daha da zenginleşmiştir.

Kütüphanemiz 2020 yıl sonu verilerine göre  57648 kitap ve 237 süreli yayın  ile 10091 toplam okuyucuya ve 7908 üyemize 9600 ödünç kitap vermiştir.  Gerek Kütüphane içerisinde kaynak eserlerden faydalanan gerekse sınav hazırlığı yapan okuyucularımızla , sosyal mesafe kuralları eşliğinde hemen hemen her gün günlük  doluluk oranına erişmekteyiz. Bu bağlamda  Pandemi koşulları da gerçek kitap tutkunlarını engelleyememiş ; bilakis okuyucularımız bu dönemi fırsata çevirerek bol bol kitap okumuş , araştırma yapmışlardır.

Yine 2020 yıl sonu verileri ile İlimiz genelinde 7 kütüphanede 148.227 kitap ile 16.063 okuyucuya 23.723 ödünç kitap verilmiştir.

Kütüphane hizmet binamızda hafta boyunca kısıtlı sayıda katılımcı ve günlük okuyucu ile pandemi kuralları çerçevesinde bir dizi etkinlik yapılacaktır.

  • 2019-2020 yılı yayınlarından oluşan kitap seçkisi sergisi açılacak.
  • Kütüphanemizden en fazla ödünç kitap alanokuyucularımızçocuk , genç , yetişkinkategorilerinde ödüllendirilecek.
  • Sıradışı Okurlar 2020 belgesel film gösterimi (aynı zamanda Belediyemiz açık alan ekranından yansıtılacak)
  • Okul ziyareti ile çocuklara hediyeler eşliğinde Kütüphane anlatılacak.
  • Okuyucularımıza Pandemi döneminde hizmetlerimiz ve Kütüphane tanıtımı yapılacaktır.


57.KÜTÜPHANE HAFTASI.docx