Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kazıkbeli Yayla ŞenliğiIMG_7710.JPG

IMG_7717.JPG

IMG_7720.JPG

IMG_7726.JPG

IMG_7730.JPG

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Doğu Karadeniz Bölgesi’nin önemli yaylarından biri olan Gümüşhane İli, Kürtün ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kazıkbeli yaylasında Yayla Şenliği düzenlenmiştir.

Söz konusu etkinliğe şehitler için Kur'an-ı Kerim okunup dua edilmesiyle başlanmıştır. Şenliğe sisli ve yağmurlu havaya rağmen çok sayıda vatandaş katılım sağlayarak kemençe eşliğinde horon oynayarak keyifli anlar yaşadı.

Şenliğe Vali Taşbilek'in yanı sıra Kürtün Kaymakamı Ekrem Çeçen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi Ahmet Gündoğdu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin ATEŞ ve çok sayıda vatandaş ile siyasi parti temsilcileri de ilgi gösterdi.

Eşiyle birlikte şenliğe katılan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, burada yaptığı konuşmada, vatandaşlarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Güzel yaylalarımız bizim göz bebeğimiz. Kadimden gelen güzel geleneklerimizi, insanımız yaşatıyor. Bu özellikli kültürümüzün en özel parçalarından bir tanesi de şenliklerimiz. Buraya Gümüşhane, Giresun ve diğer çevre illerimizden gelen değerli misafirlerimizi burada Gümüşhane olarak misafir etmek bizim için onur ve gururdur. Şenliğimizin hayırlı olmasını diliyorum. Allah birliğimize ve beraberliğimize vesile kılsın inşallah" dedi.

Yöresel ürünlerin satışının da yapıldığı şenlik, kemençe ve horonlu eğlencenin ardından son buldu.