Dumanlı Köyü-Santa Harabeleri
Dumanlı Köyü-Santa Harabeleri
![100_6543.JPG 100_6543.JPG](/Resim/264542,1006543jpg.png?0)
![100_6547.JPG 100_6547.JPG](/Resim/264546,1006547jpg.png?0)
![100_6551.JPG 100_6551.JPG](/Resim/264544,1006551jpg.png?0)
![100_6554.JPG 100_6554.JPG](/Resim/264556,1006554jpg.png?0)
![100_6555.JPG 100_6555.JPG](/Resim/264555,1006555jpg.png?0)
![100_6565.JPG 100_6565.JPG](/Resim/264543,1006565jpg.png?0)
![100_6568.JPG 100_6568.JPG](/Resim/264547,1006568jpg.png?0)
![100_7013.JPG 100_7013.JPG](/Resim/264545,1007013jpg.png?0)
![100_7017.JPG 100_7017.JPG](/Resim/264551,1007017jpg.png?0)
![100_7019.JPG 100_7019.JPG](/Resim/264554,1007019jpg.png?0)
![100_7028.JPG 100_7028.JPG](/Resim/264549,1007028jpg.png?0)
![100_7029.JPG 100_7029.JPG](/Resim/264550,1007029jpg.png?0)
![100_7036.JPG 100_7036.JPG](/Resim/264552,1007036jpg.png?0)
![DSC_5286.jpg DSC_5286.jpg](/Resim/237018,dsc5286jpg.png?0)
![DSC_5289.jpg DSC_5289.jpg](/Resim/237021,dsc5289jpg.png?0)
![DSC_5291.jpg DSC_5291.jpg](/Resim/237020,dsc5291jpg.png?0)
![DSC_5293.jpg DSC_5293.jpg](/Resim/237015,dsc5293jpg.png?0)
![DSC_5294.jpg DSC_5294.jpg](/Resim/237014,dsc5294jpg.png?0)
Santa, Merkez ilçe Dumanlı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. İlMerkezine 72 km mesafededir. Ana tur güzergâhından merkez ilçe Arzular Beldesi istikametinde Yayladere Köy yolunu takip ederek Kosdan Dağı geçildikten sonra Taş Köprü Yaylası’na, oradan da Santa’ya ulaşılır.17. yüzyılda Rumlar tarafından kurulan dini, ticari ve kültürel önem taşıyan yerleşimin, Rum çetelerinin sığınağı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde “Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olan Santa; ‘’Binatlı, Terzili, Zurnacili, Piştovlu, İşhanlı, Çinganli, Çakallı’’ olmak üzere yedi mahalle ve üçyüzü aşkın evden oluşmaktadır. Kentte, her mahallesi tümüyle taştan inşa edilen tek katlı konutlar, her mahallede en az bir kilise, her sokakta da bir çeşme mevcuttur.