Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çanakkale'de Bir Öykü Kanlı Gömlek

DUYURU

İlimizde 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, “Turizm Haftası Kutlama Komitesi” tarafından alınan karar gereği Trabzon Mizah Sanat Derneğine bağlı olarak hizmet veren Gugulumdakiler Tiyatrosu tarafından İlimiz Gümüşhane Kültür Merkezinde “Çanakkale’de Bir Öykü Kanlı Gömlek” isimli tek perdelik oyun sahnelenecektir.

Tarih: 13.04.2017 Perşembe günü

Saat: 19.00’da

Yer: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Gümüşhane Kültür Merkezi)

Biletler: 10.00 TL. olup İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden temin edilir.


ÇANAKKALE’DE BİR ÖYKÜ
Özetle Oyunumuz…
Bir vatan eri vurulur, bir vatan çocuğu aşık olur, bir vatan bekçisi gelecek nesiller için yok olur. Kanlı Gömlek “Bir Vatan” öyküsünü konu alarak ele alınmış bir tiyatro oyunudur. 1915 yılında yedi düvele karşıçarpışan ordunun bir kesitinde yer alan 7 askerin ve 1 hemşirenin hikayesini anlatır.
Mustafa, henüz 25‟indedir. Ülkesi savaşta olduğu için uzun zamandır evlenememiştir. Sevdiği kadın olan Sütçülerin kızı Hilal‟inden vazgeçmek zorunda kalır. Artık cephe onu çağırmaktadır. Bu nedenle köymeydanında sevdiğine veda eder. En hüzünlü şarkı nakaratı gibidir o gün… Hemen iki dağ arkasında göğüsgöğüse, sırt sırta çarpışan yiğitlerin ardından gitmek için sevdiğinin gözlerinin içine bakar ve “Eğerdönemezsem geri, sana tek nasihatim var evlen.” diyebilecek kadar cesurdur. Aslında bu sözü söylemesinintek sebebi, ileride vatan için ihtiyaç olacak nesillerdir. Köy meydanında sevdiğini uğurlayan Hilal ise ardındanbakakalır. Belki de son görüşü olacaktır sevdiğini.Bir bayrak rüzgar bekler, bir nesil o bayrak için fırtına olmaya gider. Mustafa‟nın düştüğü cephede Anadolu‟nun her bölgesinden bir kişi vardır. Hepsinin hüzünlü bir hikayesi bulunmaktadır. Elazığlı SalihÇavuş ise bunlardan bir tanesidir. Ne ana görmüştür ne de baba. Cepheye gidene kadar bir tek nenesi ileyaşadı gitti yıllar yılı. Nenesinin ölümünü cepheye gelen bir mektup ile öğrenir. Hayatta ondan başka kimsesiyoktur. Babası büyük Yemen savaşı öncesinde şehit düşmüştür. Yemen ellerinden geri gelen, babasına ait„Kanlı Gömlek‟ ve Aziz milletimizin ebediyen simgesi al bayrak olmuştur. Üstelik bayrakta Salih Çavuş‟unFethi isimli babasının kanı vardı. Bu bayrak onun için sadece vatan simgesi değil, babasının son damlakanını taşıyan aile mirasıdır.
Cephenin acı çeken diğer askeri ise; Trabzonludur. Kuzeyin hırçın çocuğu canından çok sevdiği Asude‟sini ekmek parasını kazandığı Karadeniz‟in karanlık sularına düşürmüştür. Kızı Asude, küçük yaştaboğulmuş evde bekleyen eşi deli Zekiye ise; bir daha kendisine bakmamıştır. Aklında kızı, kalbinde vatansevgisi bir daha geri dönmemek üzere gelmiştir Gelibolu‟nun kan kokan tepesine. Erler bir bir batımüfrezesinde toprağa düşerken, geriye 6 asker kalmıştır. Kayserili, Hüseyin, Onbaşı, Salih Çavuş, Mustafa,Trabzonlu hepsinde bir hikaye, hepsinde bir acı. Mustafa, rüyasını Salih Çavuş‟a anlatırken aslında sonunugörmüştür. Günlerce bekledikleri destek onlara ulaştığında bir binbaşı, bir de hemşire sağ kalabilmişti. Ogün Mustafa için başka doğmuştu. Çünkü hemşire olarak gelen sevdiği kadın Hilal‟di. Sevdiğini yalnız bırakmamıştı. Ancak; Savaşın bittiğini o siperde hiç kimse göremedi.
“Kulağım da çınlayan son sesin. Ne yürek arar bu beden ne de besin. Sen ruhum, sen kalbim, sen vatanım,son hevesim. Geri dönmez isem eğer, bil ki şehitliktir son adresim.

Afiş.jpg

Oyuncu ve Teknik Ekip
Adnan TAÇ
Genel Sanat Yönetmeni
Mizah Sanatı Derneği BaĢkanı

ADI SOYADI

GÖREVĠ

Adnan TAÇ

Genel Sanat Yönetmeni

İbrahim SAĞLAM

Genel koordinatör Sahne Amiri

Hüseyin Sabri KURTULDU

Yönetmen-Oyuncu

Şükrü ÜÇÜNCÜ

Yazar - Oyuncu

Ali Kemal YILMAZ

Oyuncu

Tamer KÜÇÜK

Oyuncu

Murat AĞAR

Oyuncu

Kübra GENÇ

Oyuncu

Mahmut MUTAF

Dekor - Oyuncu

Murat KÜÇÜK

Oyuncu

Oğuzhan YILMAZ

Oyuncu

Elvan HAYALĠ DEMĠRCĠ

Kostüm - Makyaj

Gözde AYDIN

Işık

Ömer ARSLAN

Ses

Çanakkale’de Bir Öykü Kanlı Gömlek
Gümüşhane Kültür Merkezinde Sahnelendi
www.gumuskoza.com.tr