Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gümüşhane Tur Operatörlerinin Akınına Uğruyor

 
 
 

Binlerce yıldır farklı din ve dillere mensup vatandaşların 'hoşgörü' içerisinde yaşadığı, tarihi ve kültürel değerleriyle önemli turizm potansiyeline sahip Gümüşhane, turizm sezonu açılmadan tur operatörlerinin akınına uğruyor.

Son yıllardaki gözle görünür değişimi ile dikkat çeken Gümüşhane’ye, çok sayıda turizm şirketi, kültür turları kapsamında kente gelerek, gerek günübirlik gerekse konaklamalı turlar düzenlemek amacıyla yetkililerle görüşmelerinin yerel dinamikleri de harekete geçireceği ifade ediliyor.

Özellikle son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin artması, çeşitli alternatif tur güzergahları arayan seyahat acentelerini de harekete geçirdi. Geçmiş yıllarda yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelen Sümela Manastırı’nın bu yıl kapalı olması ise gözlerin Gümüşhane’ye çevrilmesine neden oldu.

Son bir hafta içerisinde yüze yakın seyahat acentesinin alternatif güzergah olarak belirledikleri Gümüşhane’de temaslarda bulunması, başta Karaca Mağarası olmak üzere Süleymaniye Mahallesi’nin de tur güzergahına alınmış olması, bu yılın Gümüşhane için turizm açısından atılım yılı olacağı ifade edildi.

Vali Yücel Yavuz Gündemde Tuttu

Gümüşhane Valiliği görevine atandığı günden itibaren Gümüşhane’nin çok zengin turizm potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Vali Yücel Yavuz’un başlatmış olduğu çalışmalar ise meyvelerini vermeye başladı.

Gümüşhane’nin doğal ve sosyal yapısının, turizm açısından, büyük bir potansiyele sahip olması Vali Yavuz’un ise kişisel girişimciliği tetiklemesi Gümüşhane ekonomisine katkılarını gündeme getirdi. Bu durum ise turizm sektörünün öneminin daha da artmasına neden oldu.

Bir Haftada 100 Acente Temsilcisi

Son bir hafta içerisinde Gümüşhane’ye gelen yüze yakın turizm acentesi, Gümüşhane’yi de tur güzergahları arasına almak için ziyaretlerini sıklaştırmaları ile dikkat çekiyor. Türkiye genelinde toplam 72 ilde İstanbul da dahil olmak üzere farklı bölgelerde bulunan 73 acente temsilcisinin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyündeki Karaca Mağarası’nda incelemede bulunmasının önümüzdeki turizm sezonu için büyük önem arz ettiği ifade edildi.

Karaca Mağarası’na 73 acente temsilcisi ile ziyarette bulunan Anatur Kültür Turları Operatör Şefi Yakup Yılmaz, gazetemize yaptığı açıklamada, bu yıl düzenleyecekleri Karadeniz turları ve Karadeniz turlarında konaklayacakları tesisleri ve gezilecek yerleri tanıtmak amacıyla Gümüşhane’ye geldiklerini söyledi.

10 Günlük Seyahat

Yılmaz, bu amaçla Karadeniz Bölgesine 10 günlük seyahat düzenlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yıllarda Gümüşhane bizim programlarımızda çok fazla yoktu. Ancak Trabzon’da boşluk yaratmamız durumunda ekstra olarak tur esnasında Gümüşhane’yi bir seçenek olarak sunuyorduk. Bu da ancak Karaca Mağarası oluyordu. Bu yıl Sümela Manastırı’nın durumunun muallak olmasından dolayı Karaca Mağarası’nı bizim programlarımıza zaruri hale getirdik. Geçtiğimiz yıl biz bölgeye toplamda 450 tur otobüsü getirdik. Bunların ancak yaklaşık 100 tanesi Gümüşhane’ye gelmişti. Bu yıl hedef 600 otobüs şeklinde. 600 otobüsün 600’ü de bu bölgeye, yani Gümüşhane’ye gelecek.”

“Altyapı Tesisi İstiyoruz “

Bu yıl içerisinde Karadeniz Bölgesinde bir yoğunluk yaşanacağını dile getiren Yılmaz, “Bizler, bu anlamda altyapı tesisi istiyoruz. Türkiye’nin farklı yerlerine programları yazarken öncelik verdiğimiz en önemli nokta altyapı tesisleridir. Giden misafirlerin rahat yemek yiyebilecekleri tesislerin olması, konaklayabilecekleri tesislerin olması ve bununla beraber misafirleri en iyi şekilde ağırlayabilecek bölge insanının orada olmasını istiyoruz. Çünkü memleketimizin 81 ilinin 81’i de çok güzel. Hepsinde gezilecek çok fazla nokta var. Ancak, altyapı tesisi olmayınca gezme şansınız olmuyor. Bu bağlamda Gümüşhane Valiliği’nden destek istiyoruz. Çünkü eski Gümüşhane’nin içinde çok güzel yerlerin olduğunu biliyoruz. Süleymaniye Mahallesi’ni biliyoruz. Karaca Mağarası da öyle. Örümcek Ormanlarını biliyoruz. Harşit Vadisi üzerinde görülecek çok güzel alanlar var. Bunların yapılması halinde Gümüşhane turizmini artırmada elimizden gelen her türlü katkıyı sağlayabiliriz, turist sayısını artırabiliriz. Ancak bu karşılıklı çaba ile olur. Bu noktada beklentimiz bu hizmetler sağlandıktan sonra bizler gibi operatör temsilcilerini ağırlamanız, “biz bunları bunları yaptık” deyip, Giresun’u, Gümüşhane’yi, Ordu’yu programlarımıza almamızı sağlar. Bu çalışmalar olursa bizler de çok rahatlıkla Gümüşhane’ye geliriz” diye konuştu.

“Yöresel lezzetlere ağırlık veriyoruz”

Yılmaz, kültür turlarında yöresel lezzetlere ağırlık verdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Gümüşhane’nin pestilini ve kömesini bizler çok iyi biliyoruz. Onun satış yerlerine giriyoruz, misafirlerimize tattırıyoruz ama burada asıl önemli unsur, onun imalatını gösterebilmek. Eğer gelecek olan misafirlerimize bunu gösterme şansı varsa çok daha iyi olacak. Bu şekilde bir ortam yaratılırsa misafirleri Gümüşhane’de daha fazla kalma imkanı sağlamış olunur.”

Turizm müdüründen yakın ilgi

Hafta sonu olmasına rağmen, acente temsilcilerini Karaca Mağarası’nda karşılayarak ilgilenen ve acente temsilcilerine pestil ve köme ikramının yanı sıra Gümüşhane’nin tanıtım broşürleri veren Gümüşhane Kültür ve Turizm Müdürü Engin Doğru ise Gümüşhane’ye gelen 73 kişilik tur kafilesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde seyahat acentesi olarak faaliyet gösteren Anatur’un acente temsilcilerinin Karaca Mağarasını ziyaret ettiklerini belirterek, “Gelen acente temsilcileri Karaca Mağarasının hinterlantlarını,  pazarlama imkanlarını aldılar. İlimizin göz bebeği olan Karaca Mağarasını, acenteler aracılığı ile pazarlamış olacaklar” dedi.

“Turizm çok önemli bir sektör”

Zengin tarihi ve kültüre sahip olan Gümüşhane’nin, Karaca Mağarasının yanı sıra diğer doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri de ziyaretçilere sunmak için Vali Yücel Yavuz’un talimatları doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Doğru, şunları söyledi:

“Turizm ekonomik açıdan tüm ülkelerin olduğu gibi bizim ülkemizde, dolayısıyla ilimiz açısından da çok önemli sektörlerden bir haline geldi. Bununla ilgili tanıtım ve diğer altyapı eksikliklerinin tamamlanarak, ilimizin turizm değerlerini ziyaretçilere sunulması konusunda çalışmalarımız aralıksız sürmektedir. “

“Firmalarla görüşeceğiz”

Seyahat acentelerinden, Karaca Mağarasına gelecek olan turistlerin Süleymaniye Mahallesi’ni de gezme talebinde bulunduklarını kaydeden Doğru, “Sadece Süleymaniye Mahallesi yetmiyor. Şehir merkezinde pestil üretimi yapan firmalarla bir görüşmemiz olacak. Firmalarımız, pestil üretimini ziyaretçilere göstermede yardımcı olurlarsa, turizmi uzatma adına farklı bir etkinlik olarak turistlere sunmayı istiyoruz. Ama bu konuda pestil üretici firmalarının da bize destek olmaları gerekiyor. Üretim yaptıkları alanlarda, üretim boyutlarını, pestilin nasıl üretildiğini, pestilin nasıl serildiğini ziyaretçilerin izleyebilmeleri gerekiyor.  Bu imkanı da bize ancak üreticiler sağlar. Firmalarla bir görüşme yapacağız” diye konuştu.

Kaynak: Gümüşhane Olay Gazetesi.