Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Haftası Gümüşhane'de Kutlandı

Gümüşhane’de 38. Turizm Haftası, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla kutlandı.

   


Gümüşhane Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Vali Dr. Yusuf Mayda, Vali Yardımcısı Meral Uçar, Belediye Başkan Yardımcısı Şevki Aşkın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, Gümüşhane'nin doğal ve kültürel açıdan çok zengin bir il olduğunu ancak bu doğal ve kültürel zenginliklerin tanıtılması, yabancı turistlerin bölgeye getirilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Vali Dr. Yusuf Mayda, konaklama başta olmak üzere altyapıda yetersiz kalındığını söyledi.

Özel sektörün turizm sektörüne destek olmasının beklentileri arasında olduğunu dile getiren Vali Mayda, Gümüşhane Üniversitesi bünyesinde bulunan Turizm bölümü ile Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesini Gümüşhane için bir şans olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere özel sektörün de bu şansı çok iyi değerlendirmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın ise Türkiye'nin son 20 yıl içerisinde turizmde önemli bir gelişme kaydettiğini, bu gelişme ile dünya ülkeleri arasında onuncu sıraya çıktığını ifade ederek, “İl olarak da gelişen turizmden pay almak için çeşitli projeler üretiyor ve hayata geçirilmesi için çalışıyoruz. 2006 yılında 62 bin 370 yerli ve yabancı turistin geldiği ilimizde bu rakam geçen yıl 5 bin 867'i yabancı turist olmak üzere 111 bin 229'a ulaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Program konuşmaların ardından Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi ve Kız Teknik ve Meslek Lisesi halk oyunları ekibinin gösterisi ile sona erdi.