Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gümüşhane'de Kütüphane Haftası Kutlandı

Gümüşhane’de 50.Kütüphane Haftası düzenlenen program ve açılan kitap sergisi ile kutlandı

Gümüşhane’de 50.Kütüphane Haftası düzenlenen program ve açılan kitap sergisi ile kutlandı.

Gümüşhane Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte hafta nedeniyle tüm okullarda yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilirken, açılan kitap sergisinde de yeni çıkan kitaplar katılımcılarla buluşturuldu.

Programa Vali Yardımcısı Meral Uçar, Milli Eğitim Müdürü Murat Şükrü Baş, Sağlık Müdürü Dr. Emre Boşnak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, kurum ve okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Vali Yardımcısı Uçar, kütüphane haftasının yarım asırlık bir geleneğin yansıması olarak özel bir anlam taşıdığını belirterek, bu yıl ki kutlama programının ana temasının “Hayat boyu kütüphaneler” olduğunu söyledi.

Kütüphane haftasının kütüphaneleri keşfetmek için bir çağrı anlamı taşıdığını kaydeden Uçar, 9 kütüphane bulunan Gümüşhane’de kütüphanelere ilginin artması dileklerinde bulunarak, hiçbir teknolojinin kitabın verdiği o kokuyu veremeyeceğini belirtti ve herkesi kitap okumaya davet etti.

Uçar, toplam 41 bin 555 kitabın bulunduğu Gümüşhane İl Halk Kütüphanesinden 2013 yılında 11 bin 555 kitabın ödünç alındığını ve kütüphaneden faydalanan kişi sayısının 31 bin olduğunu da dile getirdi.

Kütüphane Müdürü Tülay Ödünç ise kütüphanelerin bilgi merkezi olarak örgün eğitimi desteklemesinin yanında yaygın eğitim merkezi olarak da hayat boyu toplumun öğrenme gereksinimlerini karşıladığını söyledi.

Programda daha sonra 50. Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ile kütüphaneden en çok yararlanan öğrenci ve yetişkinlere ödülleri verildi. Buna göre resim yarışmasında Gazipaşa Ortaokulu öğrencisi Ahsen Sena Hakkıoğlu birinci, Zehra Deniz Bulgur ikinci, Işıl Sema Doğan İlkokulu öğrencisi Eray Taşdan üçüncü, şiir yarışmasında Tekke Ortaokulu öğrencisi Tuğba Şeyhoğlu birinci, Gazipaşa Ortaokulu öğrencisi Semanur Karaçengel ikinci, Arzular Ortaokulu öğrencisi Esmanur Şenel üçüncü, kompozisyon yarışmasında Mareşal Çakmak Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Tarık Bayrak birinci, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Rabia Sezgin ikinci ve İbrahim Baş üçüncü oldu. Kütüphaneden en çok yararlananlar ise çocuk bölümünde Mervenur Özen ve yetişkinler bölümünde de Kübra Mutaf oldu.

Tören, yeni açılan kitap sergisinin gezilmesi ve ikram ile son buldu.