Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Güldestan Gümüşhanede Sahnelendi

20161122AW908612_01-300x200.jpg20161122AW908612_04-300x210.jpg20161122AW908612_08-300x218.jpg20161122AW908612_10-300x208.jpg

Sanatseverlerin yoğun katılımının dikkat çektiği gösteri, ayakta alkışlandı

Gümüşhane’de Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından ‘Arda Boyları’ adlı gösteri sahnelendi. Gösteri, Gümüşhane’de ilk kez sahnelenen bale gösterisi olma özelliği taşıyor.

Gümüşhane Kültür Merkezi’nde sahnelenen tek perdelik bale gösterisini Vali Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, eşi Gülseren Çimen, Vali Yardımcısı Şenol Turan, İl Jandarma Komutanı Albay Cezayir Danışan, eşi İlke Danışan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Gümüşhanespor teknik direktörü Tarık Daşgün ile çoğunluğu kadınlardan oluşan yüzlerce vatandaş izledi.

Salonun tamamen dolduğu gösteride Trakya yöresine ait “Arda Boyları” adlı türkünün hikâyesi ve müziği modern dansla harmanlandı. Birbirlerine âşık iki genç Halime ve Recep’in hikâyesinin anlatıldığı gösterinin koreografisi ve rejisini Özgür Adam İnanç, müziklerini ise İsmail Sezen ve Arda Erdem yaptı.

Halk arasında sevilen; “Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar”, “Çalın davulları”, “Dere geliyor dere” gibi türkülerin çok sesli müzik ve halk müziği senteziyle buluştuğu gösteride; Merve Gürer, Erkin İnan, Orçun Ünal, Ana Gorgiashvili, Nazmiye Kıratlı Khozashvili, Çağıl Han Öztornacı, Özlem Özdemir, Arzu Kaya, Cihan Genek, Damla Oktay ile Cem Şenoğlu sahne aldı.

“Çok etkilendik, biraz da duygulandık”

İlgiyle izlenen ve ayakta alkışlanan gösterinin sonunda halkı selamlayan sanatçıları tebrik ederek buket takdim eden Vali Okay Memiş, “Bu akşam Gümüşhane’de bize çok güzel sanatsal bir gösteride bulundular. Çok etkilendik, biraz da duygulandık. Bizim yerli ve milli oyunlarımızdan birisiydi. Genç arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. İl Kültür ve Turizm Müdürümüze bu organizasyonu yaptığı için, Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı’ya da bu imkânı sağladığı için teşekkür ediyoruz. Bundan sonra programlarımız böyle devam edecek” diye konuştu.

Gösterinin ana karakterlerinden “Recep”i canlandıran Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Orçun Ünal, seyirciyi çok beğendiklerini belirtirken, “Halime”yi canlandıran Ilgaz Erdağ ise eserin gerçek bir hayat hikâyesinden alındığını söyledi.

“Kasım ve Aralık’ta Gümüşhane etkinliğe doyacak”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ise Gümüşhane’de çok güzel bir salona sahip olduklarını, bu salonda aktivitelerin zenginleştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bu anlamda Sayın Valimizin bir talimatı olmuştu. Biz de bu doğrultuda karşılıklı yazışmalar sonucunda ilimizde özellikle Kasım ve Aralık aylarında 4-5 adet gösteri Devlet Tiyatrosu ve Opera-Bale gösterisi sahnelenecek. Samsun Devlet Opera ve Balesi ile başladık, hemen akabinde 28 Kasım’da Erzurum Devlet Tiyatroları gelecek, hemen ardından İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin bir gösterisi olacak. Yine Aralık ayı içerisinde İstanbul, Antalya ve Mersin ekiplerinin gösterileri devam edecek” diye konuştu.

Gümüşhane’deki ilk bale gösterisi

Gümüşhane’de bale gösterisinin ilk defa sahnelendiğine dair bir gazetecinin sorusunu cevaplandıran Ateş, “Baleye genelde Anadolu kentlerinde önyargılı yaklaşılır. Siz de izlediniz gayet bizden bir opera ve bale. Yine bizim müziklerimizle, bizim kültürümüzle çok da özdeşleşen, bizim hikâyelerimizi anlatan bir konusu vardı” dedi.

NOT: Gümüşhane’de Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından ‘Arda Boyları’ adlı gösterisi haberi yerel gazetelerimiz www.gumuskoza.com.trgazetegumuskoza@gmail.com , gumushaneolay@gmail.com yer almıştır.