Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Canca’nın Sahibi Çıktı Ortaya

Canca’nın Sahibi Çıktı Ortaya

Ödeneği  Çıkan Canca Kalesi, Restorasyonun Ardından Gümüşhane’nin Simgesi Olacak

Gümüşkoza Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Özgün’ün yıllar önce 27 Haziran 2012 tarihinde yerel basında yer alan “Canca’nın Sahibi Çıksın Ortaya” başlıklı köşe yazısından tam 5 yıl sonra Canca için bir kez daha harekete geçildi, girişimler sonucu kalenin restorasyonu 2017 programına alındı.

Yıllar önceki isyanımıza o dönemin Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın sahip çıkarak 2 kilometrelik yolun il özel idaresi tarafından yapımını gerçekleştirmiş, bu gün de yine il müdürü Hüseyin Ateş tarafından kaleye sahip çıkılarak restorasyon işlemleri için adım atıldı.

Canca’ya 1 Milyon Lira

Gümüşhane Valisi Okay Memiş’in hassasiyetle takip ettiği konu ile ilgili olarak Kültür Bakanlığı, Canca Kalesi restorasyon işi 2017 yatırım programına alındı. Bakanlık tarafından Canca Kalesinin restorasyonu için 1 Milyon lira ödenek ayrıldı. Yıllardır gündemde olan ve bir türlü sonuca ulaşmayan projenin içeriğinde restorasyonun yanı sıra kalenin ışıklandırma, otopark, sosyal donatı alanları, ulaşım yolları ve seyir terası yapım işi yer alıyor.

Proje Haziran’da Tamamlanacak

Yapım işi öncesi proje çalışmaları başlatılan Canca Kalesi’nin projesinin Haziran ayına kadar tamamlanması beklenirken,  koruma kurulunun onayının ardından ihalesi yapılıp Temmuz ayı içerisinde yapım işinin başlatılması hedefleniyor. Proje aşamasında bölgenin karla kaplı olması nedeniyle gecikme yaşandığı ifade edilirken, bu sene içerisinde belirli bir aşamanın kat edilmesi için yetkililerin konuyu hassasiyetle takip ettiği öğrenildi.

Proje çalışmaları ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Gümüşhane’ye gelen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü hemşehrimiz Yalçın Kurt; Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş ve projeyi yapacak olan firma yetkilileri ile birlikte Canca Kalesinde çalışma gezisi gerçekleştirdi.

  Canca Kalesi.jpg 
Kaynakça:İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
                   Gümüşkoza Gazetesi