Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Artık Satala’da Kazı Zamanı

Gümüşhane’nin Kelkit İlçesinde Bulunan Satala Antik Kentini Açığa Çıkartacak Kazıda Yeni Dönem

ARTIK SATALA’DA KAZI ZAMANI

Roma İmparatorluğu’nun doğudaki en önemli askeri karargâhının bulunduğu Gümüşhane'nin Kelkit ilçesine bağlı Sadak köyünde ki Satala Antik Kentinde yapılacak olan kazı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2017 kazı programına alındı.

Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce 2017 yılı için talep edilen 230 Bin liralık ödenek bakanlıkça onaylanırken, Gümüşhane Müze Müdürlüğü Başkanlığında yürütülecek kazı çalışması için Bakanlık yetkilileri ile Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım arasında sözleşme imzalandı.

Kazı Ekibi Oluşturulacak, Kazı Evi Yapılacak

Yirmi kişilik bir kazı ekibinin görev yapacağı kazı çalışmalarında 2017 yılı içerisinde Kazı evi, mevcut su kemerlerinin mevcut halinin korunmasına yönelik rölöve-restitüsyon çalışması, Sadak köyü içerisinde tespit edilen tarihi hamamda boşaltma çalışmaları gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

Kelkit ilçe merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Sadak köyünde yapılacak kazı çalışmaları için yıl içerisinde yapılması planlanan kazı evinin hizmete girmesiyle bilimsel açıdan kurumsallaşmış bir kazı çalışması sürdürülebilecek. Başlayacak olan kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının daha iyi koşullarda, daha uzun süre devam ettirilebilecek.

Satala, British Museum’da

Roma İmparatorluğu döneminde 15. Lejyon Lego Apollinares tarafından kurulan ve antik dönemde garnizon olarak kullanılan Satala Antik Kenti aynı zamanda Anadolu ve Kapadokya’dan Karadeniz’e geçen askeri yolların birleştiği nokta, bir karakol olma özelliği taşıyor. Tarihi açıdan önemli bir bölge olarak değerlendirilen Antik kentten günümüze ulaşan kalıntılar arasında 15. yüzyılda 47 gözlü olarak yapılan günümüzde ise çok az bir bölümü sağlam kalan su kemerleri, Roma Havuzu, Hamam ve İngiltere’nin Başkenti Londra’da bulunan British Museum’da sergilenen bronz Afrodit Büstü ile el figürü dikkat çekiyor.

Kalıntılar Her Yerde Her Müzede

Geniş bir alanı kapsadığı ön görülen tarihi kentten çok sayıda tarihi eser çıktığı bilinmekle birlikte Satala Antik Kentinden çıkarılan veya bulunan eserler Türkiye’nin çeşitli müzelerde sergileniyor. Bunlar arasında bulunan kandiller, yüzük taşları, armalar, testiler, madeni parça ve paralar İstanbul Arkeoloji Müzesinde,  aplik ve sikkelerden oluşan bir bölümü Gümüşhane Müzesi'nde, Trabzon ve Erzurum Müzelerinde sergilenirken aynı zamanda Sadak Köyünde yaşayan halk tarafından yapılan evlerin duvarlarında da tarihi değere sahip kalıntılar görülebiliyor.

Satala Antik Kentinin ortaya çıkarılması için sözleşme imzalanan kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım’ın Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi olduğu ve çalışmanın Gümüşhane Müze Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştirileceği öğrenildi.

Gayretler Boşa Gitmedi

Gümüşhane Valisi Okay Memiş başta olmak üzere siyasetçiler ve bürokratların gayretleriyle uzun yıllardır sadece söylemde kalmış olan, Gümüşhane’nin tarihi geçmişine önemli bir pencere açacak bir proje daha hayata geçirilmiş oldu. Proje uzun soluklu bir proje olması, ödeneklerin yıllar itibari ile çıkartılması nedeniyle kazı çalışmaları ile ilgili hassasiyetin, Gümüşhane siyaseti ve bürokrasisi tarafından aynı şekilde devam ettirilmesini gerektiriyor.

Kaynakça:Gümüşkoza                                

thumbnail_DSC_1265.jpgDSC_1240 (1).JPGthumbnail_DSC_1262.jpgthumbnail_DSC_1271.jpgthumbnail_DSC_1269.jpgthumbnail_DSC_1290.jpgthumbnail_DSC_1289.jpgthumbnail_DSC_1305.jpg