Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gümüşhane hakkıyla temsil edildi

Gümüşkoza’yı ziyaret eden Turizm İl Müdürü Ateş, Travel Turkey 2016 fuarını değerlendirdi

Gümüşkoza’yı ziyaret eden, Gümüşhane Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş İzmir’de 8-11 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Travel Turkey 2016 fuarını değerlendirdi.

Travel Turkey 2016 fuarının Avrupa’da düzenlenen benzer fuarlarla yarıştığını belirten Ateş, Fuar ve kongrenin katılımcı ve ziyaretçilerini memnun ettiğini, bu organizasyonla sağlık ve gastronomi sektörünün İzmir’de buluşmuş olduğunu söyledi.  Fuarcılık anlayışının zamanla birlikte profesyonelleştiğini, eski heyecan kalmamakla birlikte sonuca ulaşan organizasyonlar olduğunu dile getiren Ateş, “Geçtiğimiz yıl 69 il ve 63 ülkeden, toplam 33 bin 688 kişinin ziyaret ettiği fuara, bu yıl 81 il ve 77 ülkeden toplam 38 bin 587 kişinin geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, Türk ve dünya turizm sektörünü buluşturdu” dedi.

Geçtiğimiz yıl 31’i farklı ülkeden olmak üzere toplam 1008 katılımcının yer aldığı fuara bu yıl, 36 ülkeden ve 60 ilden toplam 1179 katılım sağlandığını ifade eden Ateş, “Katılımcılar arasında ABD, Afganistan, Arjantin, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Namibya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Rusya, S. Arabistan, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan ve Zimbabve’den temsilciler yer aldı” diye konuştu.

Sektörün tüm temsilcileri fuardaydı

Fuarda Turizm sektörünün tüm paydaşlarının yer aldığını kaydeden Ateş; şunları söyledi;

“Seyahat acenteleri, tur operatörleri, iş ve kongre turizmi, bakanlıklar, konsolosluklar, oteller, tatil köyleri, yat ve kurvaziyer turizmi / marina, uluslararası turizm otoriteleri ve borsaları, kafe ve restoranlar, aktif ve macera turizmi, belediyeler, bankacılık ve sigorta firmaları, kültür turizmi, valilikler, il kültür turizm müdürlükleri, dalış okulları, spor turizmi, kalkınma ajansları, havayolları, turizm teknolojisi, turizm birlik ve dernekleri, cafe, bar, otel ekipmanları firmaları, turizm taşımacılığı, turizm medyası, eğitim turizmi, bilgi ve enformasyon teknolojileri, medikal kuruluşlar ve sağlık kuruluşları yer aldı.

Sağlık turizmine fuarda özel bölüm ayrıldı

Sağlık sektörünün desteklenmesi amacıyla ilk kez oluşturulan “Özel Sağlık Bölümü”nde özel, vakıf ve üniversite hastaneleri, sağlık turizmi seyahat acenteleri, göz hastaneleri, diş sağlığı ve estetik merkezleri, saç ekim klinik ve merkezleri, tüp bebek hastaneleri ve merkezleri, termal oteller ve tesisleri, sigorta şirketleri, asistan firmaları, zayıflama ve diyet klinikleri konusunda faaliyet gösteren firmalar kendilerini tanıtma imkânı buldu. Yurtdışından gelen sağlık sektörü temsilcileri, Türk sağlık imkânlarının oldukça gelişmiş olduğunu ve sağlık turizmi konusunda ilişkilerinin süreceğini belirtti.

Erken rezervasyona fuarda start verildi

Fuarın ilk günü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Erken Rezervasyon Kampanyası 2017 Lansmanı” ise turizmcilere umut oldu. Fuarın her geçen yıl daha da büyüyerek geliştiğini ifade eden turizmciler, oldukça verimli geçen organizasyon ile müşteri portföylerini genişlettiklerini, var olan müşterileriyle de sıcak temaslarda bulunduklarını söyledi. Katılımcılar, yaşanan toplumsal olayların turizmi olumsuz yönde etkilemesine rağmen umutlarını koruduklarını da belirtti.

 

Sektöre can suyu oldu

  1. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi ile eş zamanlı olarak 8 – 10 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi ise sektör profesyonellerini ikinci kez İzmir’de buluşturdu. Kongre, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ, TÜRSAB, İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliğinde, Reseau Délice Dünya Gurme Şehirler Birliği ve İzmir Aşçılar Derneği’nin katkılarıyla organize edildi. Türkiye ve dünyadan uzman akademisyenler ile ünlü gastronomi yazarlarının katıldığı konferans ve panellerin yanı sıra düzenlenen tadım şovları da büyük ilgi gördü. Ünlü şefler Rudolf van Nunen, Semen Öner ve Tolga Kamiloğlu’nun şov eşliğinde yaptığı leziz aperatifler katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Kongrede, Türk turizminin gastronomi ile ilişkilendirilmesinin büyük bir kazanç olacağını vurgulayan akademisyenler, Türk mutfak kültürünün dünya çapında tanıtımının yapılması yönünde görüşler bildirdi.
  2. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi’ ne Gümüşhane Valiliğimizin öncülüğünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz, İlimizdeki konaklama sektörü adına GÜMÜŞHANE RAMADA otel, Yöresel Ürünümüz Pestil ve Köme Sektörü adına DOĞAN PESTİL ve SULTAN PESTİL, Yöresel El sanatları adına Halk Eğitim Müdürlüğü Gümüş İşleme Usta Öğreticisi Mutlu DEMİR katılım sağlamışlardır. Ayrıca Yöre, Gümüş ve Gümüştane Pestil firmaları da ikramlarıyla katkı sağlamışlardır.

Gazi Emirde 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı devam ederken eş zamanlı olarak KODEKON tarafından da Karşıyaka’da Karadenizliler Hamsi Şöleni düzenlenmiştir. Valiliğimizce bu alan içerisinde de tanıtım standı açılmış ve 4 gün boyunca ziyaretçilere ilimizin tanıtımı ve marka ürünü pestil-köme ikramlarımız yapılmıştır.

Karadeniz bölgesine iç turizmde en çok turistin ege bölgesinden geldiği düşünüldüğünde Uluslar arası İzmir Travel Türkey Turizm Fuarına katılım sağlayıp, diğer Doğu Karadeniz İlleri ile birlikte ortak tanıtım yapmamız çok anlamlı olmuştur.

Ziyaretçilerle yapılan mini ankette İlimizde en çok bilinen turizm ürünlerimiz KARACA MAĞARASI ve PESTİL-KÖME olarak öne çıkmıştır.

Bu ve benzeri fuarlarda bu önemli Turizm ürünlerimiz yanında LİMNİ GÖLÜ, SÜLEYMANİYE ANTİK KENTİ, TOMARA ŞELALESİ, ÖRÜMCEK ORMANLARI başta olmak üzere, doğal ve tarihi alanların ve gümüş, zilli kilim, ala kilim gibi yöresel ürünlerin tanıtımına öncelik verilecektir.  Bahse konu alan ve yöresel ürünler ile ilgili altyapı çalışmalarının da eş değer olarak yapılması ayrıca önem arz etmektedir.”

gazetegümüskoza@hotmail.comIMG_0699.JPGG
ümüşkoza’yı ziyaret eIMG_0716.JPGden Turizm İl MüIMG_0724.JPGdürIMG_0730.JPGü Ateş, Travel IMG_0766 - Kopya.JPG
IMG_0774.JPG