Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Haftası

Gümüşhane’de 40. Turizm Haftası’nın başlaması nedeniyle açılış ve sergi programı düzenlendi.
Gümüşhane Kültür Merkezinde düzenlenen programa Vali Yücel Yavuz, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Vali Yardımcısı Şenol Turan, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Prof.Dr. Celalettin Vatandaş, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Engin Doğru, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Engin Doğru bir konuşma yaptı.
Turizmin son 50 yıldır dünyada ve Türkiye’de öneminin gittikçe arttığını ve en hızlı büyüyen ekonomik faaliyet alanı olarak ortaya çıktığını vurgulayan Doğru, Gümüşhane’nin tarihi ve kültürel eserleri, doğal güzellikleri, yaylaları, zengin mutfak kültürü ve farklı dinlere ait mekanlara ev sahipliği yapması gibi birçok özelliğiyle turizmde bir cazibe merkezi olduğunu belirtti.
Özellikle doğa ve kültür turizminin öne çıktığını dile getiren Doğru, yılın tamamında turist ağırlayan bir Gümüşhane hedefine kamu-vatandaş işbirliği ile ulaşılabileceğine vurgu yaparak konuşmasını tamamladı.
Gümüşhane tanıtım filmi ve ödüllü “Altın Kızlar” adlı belgesel filminin izlettirilmesinin ardından Turizm haftası nedeniyle düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Şiir dalında birinci olan Torul İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Aleyna Parıltan, kompozisyon dalında birinci olan Türk Telekom Fen Lisesi öğrencisi Hatice Ayan, resim dalında birinci olan Fevzipaşa İlkokulu öğrencisi İrem Türkal’a ödülleri Vali Yücel Yavuz, şiir dalında ikinci olan Arzular Ortaokulu öğrencisi Sudenaz Tanış, kompozisyon dalında ikinci olan Türk Telekom Fen Lisesi öğrencisi Aynur Çağla Ateş, resim dalında ikinci olan Aysın Rafet Ataç ilkokulu öğrencisi Ceylin Beren Yıldırım’a ödülleri Belediye Başkanı Ercan Çimen ve şiir dalında üçüncü olan Arzular Ortaokulu öğrencisi Esmanur Şenel, kompozisyon dalında üçüncü olan Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lissi öğrencisi Filiz Kır ve resim dalında üçüncü olan Fevzipaşa ilkokulu öğrencisi Rümeysa Karabulut’a ödülleri Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Celalettin Vatandaş tarafından takdim edildi.

Ödül töreninin ardından salonu dolduranlara seslenen Vali Yücel Yavuz, Gümüşhane’nin, bölgenin ve terör olaylarına rağmen ülkenin gündeminde de turizm olduğunu söyledi.
Turizmin bacasız sanayi olarak kabul edildiğini, çok fazla getirisi olan bir sektör olduğuna vurgu yapan Vali Yavuz, Gümüşhane’nin de tarihiyle, kültürüyle ve tabii güzellikleriyle Allah vergisi bir coğrafyada olduğunun altını çizdi.

“EL ELE VERİP GÜMÜŞHANE’DEKİ YAŞAM STANDARDIMIZI VE KONFORUMUZU DAHA İYİ SEVİYEYE TAŞIYALIM”

Turizm sektörünü canlandırmak suretiyle vatandaşların ekonomik refah düzeyini yükseltmek ve yaşam konforunu artırmak için hayata geçirme çalışması içerisinde olduklarını vurgulayan Vali Yavuz, “Onun taçlandırılacağı, belli bir yol haritasının tam şekilleneceği günlerdir bugünler. Valilik olarak, Belediye olarak, Üniversite olarak, ilçelerde Kaymakamlıklar ve Belediyelerimiz olarak, kamu ve özel sektör olarak, sivil toplum kuruluşları olarak Gümüşhane’deki yaşam standardımızı ve konforumuzu daha iyi seviyeye taşıyalım. Kendimizi tam bir kent kültürüyle ve modern bir yaşam tarzı ve standardı ile tanıştıralım ve bunu yaşamımızın her alanına çekelim diye uğraş veriyoruz. Bireysel olarak ya da birkaç kişinin üzerinde taşıyacağı bir yük değildir. Bunu, Gümüşhane’ye geldiğim günden itibaren söylüyorum. Eğer yerel dinamikler, yani Gümüşhane genelindeki bütün sektörlerimiz, şahıslar veya kurumlar, bunu önemsemezlerse, kabullenmezlerse ve üzerine düşeni yapmazlarsa siz ne yararsanız yapın netice almanız mümkün değildir” dedi.

TURİZMDE YOL HARİTASI BELİRLENDİ

Bugüne kadar değişik toplantı ve ortamlarda bunları hep dile getirdiklerine kaydeden Vali Yavuz, günümüzde gençlerin bir tuşla keşfettiğinin altını çizerek, “Gençler okullarda turizmin önemi, getirisi, nasıl kalkındıracağı konusunda kitabi bilgiler alıyorlar. Gençler internet dünyasında her türlü imkanları kullanarak Türkiye’yi değil, dünyayı tanıyorlar. Karar merciinde olan bizler keşke onlar gibi kavrayabilsek bunları defalarca konuşmaya gerek olmayacaktır. Bıkmadan usanmadan bu konuyu dile getireceğiz, sürekli gündemimizde tutacağız.
Çünkü bizim vazifemiz bu. Valilik olarak turizm alanında yaptığımız çalışmaları değişik vesilelerle dile getiriyoruz. Merkez başta olmak üzere ilimiz genelinde, ilçe belediyelerimiz dahil olmak üzere turizm konusu artık gündemimize oturmuştur. Bu konuda yapılacak işler ve çalışmalarda yol haritası şeklinde belirlenmiştir. Bunlar safha safha yol alacak şekle dönüştürülmüştür. Ve bu sene inşallah Gümüşhanemizde Trabzon Sümela Manastırının da çalışmaları nedeniyle bir süre kapalı olması hasebiyle Gümüşhane sokaklarında, Karaca Mağaramızda, Süleymaniye Mahallesinde ve değişik arterlerde artık yerli yabancı turist kafilelerini görmek mümkün olacak. Önemli olan gelen her bir misafirimizi memnun etmek, onlara ilimizi her haliyle ve güzelliğiyle tanıtmak ve bir daha gelecek şekilde memnun bir şekilde ayrılmalarını sağlamak. Bunun için yeme içme sektöründen konaklama tesislerimize veya sokakta gezerken karşılaştığı Gümüşhaneli hemşehrilerimize kadar çok güzel görevler düşüyor” ifadelerini kullandı.
Vali Yavuz, turizm haftasını çok daha şenlikli, etkin faaliyetlerle kutlama çalışma yapıldığını fakat ülke gündeminde ki terör olayları ve ona bağlı üzücü hadiseler nedeniyle programları biraz daha eğlence ağırlıklı olmayan şekliyle dizayn ettiklerini sözlerine ekledi.
Daha sonra hafta kapsamında Kültür Merkezi fuaye alanına açılan Ressam Güzin Arısoy “Dünden Bugüne Gümüşhane” yağlı boya resim sergisi ve Prof.Dr. Mustafa Küçüköner’in “Gümüşhane Gravürleri” resim serginin açılışı yapıldı.