Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

MARKA KENT GÜMÜŞHANE

MARKA KENT GÜMÜŞHANE

Marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerleyen şehrimizin, bu vizyonuna katkı sağlayacağı düşünülerek hazırlanan tanıtım filmi ve kısa reklam filmleri ile Gümüşhane Valiliğimizin kurumsal kimliğinin ifadesi olarak tasarlanan yeni logomuzun ve turizm broşürlerimizin lansmanı, “Burası Gümüşhane” sloganıyla gerçekleştirildi.

 

Gümüşhane Kültür Merkezi’nde düzenlenen lansman programına, Gümüşhane Valimiz Sayın Yücel Yavuz, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Vali Yardımcıları İsmail Özkan ile Şenol Turan, Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, Şiran Kaymakamı Murat Özdemir, Torul Kaymakamı Hakan Kafkas, Köse Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Kürtün Kaymakamı Mehmet Durgut, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, İl Genel Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, basın mensupları ve 200’ü aşkın davetli katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda, açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcımız Şenol Turan, daha önceleri Gümüşhane ekonomisinin maden ve tarım sektörü üzerine kurulu olduğunu, ancak kendilerinin yeni bir oyuncuyu sisteme dâhil etmek istediklerini belirterek, “Yakın bir gelecekte, ümit ediyoruz ki turizm, şehrimizin lokomotif sektörü olacaktır. Şehrimizde son dönemde yapılan tartışmaları ve getirilen eleştirileri de bu varsayımın doğum sancıları olarak görmekteyiz.” dedi.

 

Vali Yardımcımız Şenol Turan’ın konuşması sonrası, İl Kültür ve Turizm Müdürü Engin Doğru’nun sunumunun ardından, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Emre Ş. Aslan logo ve tanıtım filmleri hakkında sunum gerçekleştirdi ve daha sonra, yeni hazırlanan tanıtım filmi ve kısa reklam filmleri ilk kez davetlilerin beğenisine sunuldu.

 

Tanıtım filmi ve kısa reklam filmleri izlendikten sonra, tanıtım filmi, kısa reklam filmleri, yeni logo turizm broşürlerinin hazırlanmasına sağlamış oldukları katkılardan dolayı Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Emre Ş. Aslan, GÜSEV Başkanı Vahit Olgun, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Burak Türten, Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Zengin, GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut ve Sanat Yönetmeni Hüsnü Atik’e teşekkür belgesi takdim eden Sayın Valimiz, yaptığı konuşmada, 29 Şubat 2016 tarihinin Gümüşhane için bir milat ve bir başlangıç olduğunu kaydeden Sayın Valimiz, “Bizim kadim memleketimiz Gümüşhane’de tarih, kültür ve tabiat Allah vergisi bir mükemmeliyet içerisinde. Ancak, günümüz Türkiye’sinde artık bu yeterli değil ve biz Gümüşhane olarak olmamız gereken yerde değiliz.” dedi.

 

Gümüşhane’yle ilgili tanıtım materyallerinin güne ve çağa uygun, modern olmasını istediklerini ancak mevcut olan materyallerin bunu uygun olmadığını belirten Sayın Valimiz, “Yapanlardan Allah razı olsun, eldeki veriler ve broşürler çok şükür gayet iyi ama günümüze ve çağa uygun değil. Çünkü bizim hedefimiz gurbete giden hemşehrilerimiz değil, dünya literatüründe yabancı turist öncelikli olmak üzere ilimizi tanıtmak, ilimize ve bölgemize bu tür seyahat etmek isteyenlere yöresel ürün çeşitliliğini de güzel bir şekilde sunarak, ilimiz ekonomisini canlandırmak.” şeklinde konuştu.

 

2016 yılının Gümüşhane için turizm yılı olarak ilan edildiğini vurgulayarak, bu sene her yerde ve her platforma turizm konusunu işleyeceklerini kaydeden Sayın Valimiz, “Gümüşhane’de tanıtacağımız ve görmek isteyenlerin görebileceği o kadar çok güzelliklerimiz var ki, işte bunları işleyeceğiz. Bunları biz her platformda dile getireceğiz. Ancak, bunu yaparken biz Valilik olarak ve devlet kurumları olarak yapıyoruz, işin gerçek sahibi ise Gümüşhaneliler. Eğer biz topyekûn bu konuyu gündemimize alır, sistemli bir şekilde sürekliliği olan bir süreç haline getirebilirsek, turizmden çok istifade eden bir memleketin yetiştirdiği bir kişi olarak, Safranbolulu olarak diyorum ki, Gümüşhane’de ekonomik anlamda çok daha iyi yerlere, kısa zamanda gelir. Çünkü bizim insanımızın engin bir hoşgörüsü, ev sahipliği ve misafirperverliği var.” diye konuştu.

 

Konuşmasının sonunda, logo, tanıtım filmleri ve broşürlerin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Sayın Valimiz, bundan sonra Ankara ve İstanbul’da düzenlenen tanıtım günlerine giderken ellerinde çok modern materyaller olacağını belirterek, “Bunları bütün kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız rahatlıkla kullanabilecekler ve Gümüşhane’mizin tanıtımında bunlardan istifade edebilecekler.” şeklinde konuştu.

 

Sayın Valimizin konuşmasının ardından program, verilen kokteyl ile devam etti.

 

                                                                                        ENĞİN DOĞRU

                                                                             İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜR V