Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı çoşkuyla kutlandı.

Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Belediye Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği programla kutlandı.

Bağlarbaşı Mahallesinde bulunan Sema Doğan Parkında gerçekleştirilen etkinlik havanın güneşli olması nedeniyle oldukça kalabalık geçerken, programa Vali Vekili Meral Uçar, Belediye Başkan Vekili Yusuf Demir, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hikmet Şahin, davetliler çok sayıda vatandaş katıldı.

Vatandaşların para Belediye otobüsleri ile ücretsiz olarak nakledildiği programda konuşan İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hikmet Şahin, gelenek, görenek ve inanışların nesilden nesile aktarılarak yaşanması ve yaşatılması suretiyle ortak bir şuurun sağlanabileceğini belirterek, Hıdırellez’in çok eski bir geleneğin günümüzde de törenlerle kutlanan bir örneği olduğunu söyledi.

Bütün Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bir bayram olan Hıdırellez’in, Hızır ve İlyas peygamberlerin her bahar bayramı buluşarak sohbet ettiklerine inanılan güne verilen bir isim olduğunu ve Ruz-i Hızır (Hızır Günü) olarak adlandırıldığını belirten Şahin, herkesin Hıdırellez bahar bayramını kutladı.

Etkinlik kapsamında daha sonra öğrenciler tarafından şiirler seslendirilip, en eski Türk oyunlarından olan mangala oyunu kurulan stantlarda gençler tarafından oynanırken, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu halk oyunları ekipleri de Gümüşhane yöresinden sahneledikleri oyunlarla büyük beğeni topladı.

Çuval, yumurta taşıma ve iğneye iplik geçme yarışmalarına katılan vatandaşların renkli görüntüler oluşturduğu etkinlik, Belediye Başkanlığı tarafından katılımcılara yöresel lemis, ayran ve çay ikramı ve Aşık Figani ve Aşık Yüksel Ülkeroğlu’nun sahne almasıyla son buldu.