Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Trabzon Devlet Tiyatroları “ELLİ METRE YÜKSEKTEN İÇİ SU DOLU KONSERVE KUTUSUNA BALIKLAMA ATLAMAK adlı oyunu

Trabzon Devlet Tiyatrosu 2013-2014 sezonunun ikinci oyunu olan “ELLİ METRE YÜKSEKTEN İÇİ SU DOLU KONSERVE KUTUSUNA BALIKLAMA ATLAMAK” isimli oyunu Gümüşhane’de tiyatro severlerle buluştu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğün’de (Gümüşhane Kültür Merkezi) sergilenen  Tiyatro oyununa halk yoğun ilgi gösterirken bazı tiyatro severler bilet bulamamaktan yakındı.

         Oyunda Türkiye Devlet Tiyatroları sanatçılarından  M.Ceyhun GEN ve F.Didem ÖZKAVUKÇU rol aldı, oyunun özeti ise şu şöyle;

         Gittiği her kentte 50 metre yüksekten içi su dolu konserve kutusuna balıklama atlayacağını iddia eden ve bu iddiasıyla dünyaca üne kavuşan Pierre, her seferinde bir mazeretle gösterisini iptal etmektedir. Yine böyle bir günde Pierre’nin hayranlarından İsabella, Pierre’nin kapısını çalar. Pierre önce bu görüşmeyiş yapmak istemez. Ancak İsabelle’i sonuçta kulisine alır. Pierre ve İsabella yaşanmışlıkları paylaşırken, geçmişleri ile yüzleşirler. Görünenin ardında yatan  tozlanmış bir mazi, geleceği kurmaya çalışan bu iki yalnız insanı ne kadar temizleyecektir….

         İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel YALÇIN Trabzon Devlet Tiyatrosuna yaptığı teşekkürden sonra şöyle konuştu;

         Son yıllarda değişen ve gelişen Gümüşhane’de Müdürlüğümüzce, gerekse diğer kurum ve kuruluşlarca, gerekse sivil toplum kuruluşlarınca kültür ve sanat alanında yapılan projeler neticesinde İlimizde kültür ve sanata duyarlı bir topluluk oluşmaya başladı. Özellikle üniversitemizin açılmasıyla da bu süreç hızlandı.

         Ben özellikle bölgede faaliyet gösteren Devlet Tiyatroları Bölge Müdürlüklerine sesleniyorum. İstirham ediyorum, lütfen Gümüşhane’yi daha sıklıkla turnelerine alsınlar.