Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tarihi sikkeler, ait oldukları topraklarda sergileniyor

 

- Türkiye'nin çeşitli illerindeki müzelerde bulunan Osmanlı dönemine ait 436 gümüş sikke, Gümüşhane Kültür ve Turizm Müdürlüğünce başlatılan proje kapsamında toplanarak bastırıldıkları Gümüşhane'de sergilenmeye başlandı

- İl Kültür ve Turizm Müdürü Yalçın: "9 padişah döneminde basılan sikkelerden 5 padişah dönemine ait olanlara ulaştık. Diğer 4 padişah dönemine ait sikkelere de ulaşmaya çalışacağız"

    Osmanlı döneminde Gümüşhane'de basılan ve çeşitli illerdeki müzelerde sergilenen 436 gümüş sikke, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce başlatılan projeyle kente getirilerek sergilenmeye başlandı. Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, Osmanlı döneminde Gümüşhane'de bastırılan sikkeleri Gümüşhane'ye getirmek, yerinde teşhir etmek ve ziyaretçilerle buluşturmak için 2011 yılında başlattıkları "Gümüşhane'de Basılan Osmanlı Sikkelerini Gümüşhane İkizevler Müzesi'ne Kazandırma Projesi"ni başlattıkları söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 65 müze ve bu müzelere bağlı koleksiyonerlerde yaptıkları araştırma sonucu 436 sikkeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı makamı onayıyla Gümüşhane İkizevler Kent Müzesine devrettiklerini belirten Yalçın, "Gümüşhane'deki darphanelerde basılan 436 Osmanlı sikkesinden okunamaz ve silik vaziyetteki 197'sini, temizlenmesi ve bakımı için Ankara'daki Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Müdürlüğüne gönderdik. Haziran ayının ilk haftasında 197 sikkemiz de geldiğinde Gümüşhane İkizevler Kent Müzesi'nde 436 Osmanlı sikkesini bir araya toplamış olacağız" dedi.

    

   Ardından Kültür ve Turizm Bakanlığından Osmanlıca bilen iki uzman personeli, sikkelerin okunması, teşhir ve tanzimi için Gümüşhane'ye davet edeceklerini anlatan Yalçın, "Tüm bunların tamamlanmasıyla Gümüşhane'mizin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesi'nde, Osmanlı döneminde basılan tüm sikkeleri ziyaretçilere açacağız" ifadesini kullandı.

 

"PROJEMİZLE SOMUT BİR ADIM ATMAK İSTEDİK"

   Yalçın, kente gelen misafirlere Osmanlı döneminde sikkelerin Gümüşhane'de basıldığını anlattıklarını kaydederek, "Misafirlerimize Osmanlı döneminde hazinenin 5 veya 6'da biri oranındaki kaynağının Gümüşhane'den temin edildiğini anlatıyorduk ancak somut bir şey gösteremiyorduk. Projemizle somut bir adım atmak istedik" diye konuştu. Kentte, 9 padişah döneminde basılan sikkelerden 5 padişah dönemine ait olanlara ulaştıklarını dile getiren Yalçın, diğer 4 padişah döneminde Gümüşhane'de basılan sikkelere de ulaşmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.