Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizmciler Krom Vadisinde

TİSAD Heyeti, Turizm Cenneti Gümüşhane’nin Krom Antik Kenti ve İmera Köylerini Gezdi

Tarihi dokusuyla Karadeniz’in incilerinden olan Gümüşhane, bir turizm cenneti potansiyelini bünyesinde barındırıyor. Şehirde bulunan tarihi miraslar tüm dünyanın ilgisini çekerken Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, şehirde bulunan tarihi binaların turizme kazandırılması konusunda çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar kapsamında Trabzon’dan bir heyeti şehirde ağırlayan Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, komşu ilden gelen Trabzon Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) heyetine, turizm cenneti Gümüşhane’nin Cehennem Vadisi içerisinde bulunan Krom Antik Kenti’ni ve İmera köyünü gezdirdi.

“Gümüşhane’nin Geleceğine Umutla Bakıyoruz”

Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, şehrin içerdiği doğal ve tarihi güzelliklerin varlığından ötürü Gümüşhane’nin geleceğine umutla baktıklarını söyledi. Gümüşhane’nin tüm Türkiye’de başlatılan turizm hareketinin içinde kendine yer edinmeye çalıştığının altını çizen Ateş, “Gümüşhane’nin tarihini ve doğasını pazarlama faaliyeti içindeyiz” dedi.

“Tarih ve Doğa Turizmimizi Satmamız Lazım”

Trabzon’dan davet dilen turizmcilerle Krom ve İmera Vadilerine tanıtım ziyareti gerçekleştirdiklerini kaydeden Ateş, “Bizim amacımız doğal güzellikler, kültür ve tarih turizmini satmaktır. Dolayısıyla geleneksel turizm bilincimiz deniz, kum ve güneştir. Bundan kurtulup tarih ve doğa turizmimizi satmamız lazım. Kültür ve Turizm Bakanlığımız 2023 stratejisi bakımından 2007 yılında bir açılım gerçekleştirdi. Türkiye’nin her şehrinde yer alan turizm alanlarını turizme kazandırma konusunda bir hareket başlatıldı. Özellikle iller kendi içlerinde kendi turizm mastır planını hazırlayarak ben de varım mücadelesine girdi. Gümüşhane de bu turizm hareketinin içinde yer aldı. Kendisini alternatif turizm içinde görme kararıyla doğasını ve kültürel mirasını kazanma hareketine başladı” diye konuştu.

“Herşey Bir Günde Olmaz”

 Gezi kapsamında Gümüşhane’nin kültürel alanlarını tanıtma fırsatı yakaladıklarını belirten Ateş, “Krom ve İmera Vadilerini pazarlamamız gerekiyor. Trabzon Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga ile iletişime geçerek Trabzon’dan gelecek olan bir heyetin Gümüşhane’yi gezmesini istedim. Gümüşhane’ye ilgi duyan, Trabzon’a gelen turistlerin belki bir kısmını da buraya getirirler düşüncesiyle böyle bir gezi düzenledik. Tanıtımın iyisi kötüsü olmaz. 5 kişi bile buralara gelse bu bizim için kârdır. Herşey öyle bir günde olmaz” ifadelerini kullandı.

“Gümüşhane ve Trabzon Turizm İçin El Ele Vermeli”

Trabzon Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga da Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş’in daveti üzerine gittikleri geziyi “Biran önce Gümüşhane ve Trabzon yetkililerinin el ele vererek bu turizm avantajlarını fırsata çevirmesi gerekir.” sözleriyle değerlendirdi.

“Gümüşhane, Hemen Yanı Başımızda Bulunan Bir Kültür Madeni”

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Hüseyin Ateş’in daveti üzerine Gümüşhane’ye gittiklerini kaydeden Çavga, “Dernek yöneticisi arkadaşlarımız ve misafirlerimizle katıldığımız programda Cehennem Vadisi içerisinde bulunan Krom Antik Kenti’ni ve İmera köyünü inceledik. Gümüşhane, kültürel altyapısı çok güçlü bir şehir. Hemen yanı başımızda bulunan bir kültür madeni. Cehennem Vadisi içinde bulunan alan, İmera köyü ve Krom Antik Kenti, Sümela Manastırı ve yaylalar üzerinden SantaHarabeleri’ne inebilecek mükemmel bir güzergâha sahip. Öyle bir destinasyon düşününki kültür, tarih, doğa, endemik, fotoğrafçılık gibi birçok turizm ürününü içinde bulundursun. İşte az önce rotasını çizdiğimiz destinasyon bu özelliklere sahip. Onun için bir an önce Gümüşhane ve Trabzon yetkililerinin el ele vererek bu avantajları fırsata çevirmesi gerek. Sadece Gümüşhane’nin yapacağı bir olay değil bu. Trabzon mutlaka işin içinde olmalı. Zaten Gümüşhane ile Trabzon’un birçok ortak noktası var. Yaylalarımız, Santa’mız, Zigana’mız Gümüşhane sınırları içinde. Bu bağlamda ortak bir çalışma ile Santa, Cehennem Vadisi( İmera ve Krom Antik Kenti) bölgenin kazanımına sunulmalı” diye konuştu.

“Bölge Turizmi, Birbirinden Ayrılamaz”

Bölge turizminin bir elin parmakları gibi olduğunun altını çizen Çavga, “Birbirinden ayrılamazlar. Tam tersi birbirini tamamlarlar. Onun için bölgemiz illerinde görev yapan yetkililer beyanatlarına dikkat etmelidirler. Şehirler arasında nifak tohumları ekecek açıklamalardan uzak durmalılar. Trabzon’a, Rize’ye gelen tur otobüsleri Samsun ve Ordu’dan geçerek geliyorlar. Samsun ve Ordu’daki yetkililer Trabzon’a çamur atarak değil, şehirlerinden geçerek Trabzon’a gelen misafirleri cezbedecek çalışmalar yaparak turizm potansiyellerini artırmaya çalışmalılar” dedi.

Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş’in daveti üzerine Gümüşhane’de incelemelerde bulunan turizm heyetinde Trabzon Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Müdürü Şansal Aydoğdu, Sera Gölü Gül Tesisleri Sahibi Hüseyin Gül, Zigana Yörük Çadırı Sahibi Turan Pervanlar, Pilav Dağı Yavuzyilmaz Tesisleri sahibi Selim Yavuzyılmaz ve Ayeser Turizm sahibi Fahrettin Erdoğan yer aldı.

www.gumuskoza.com.trDSC_7521.JPG