Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizmde Atak Yılı

gumushanenin-eski-yerlesim-yeri-olan-suleymaniye-mahallesi-001 (1).jpg

TURİZMDE ATAK YILI

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Nisan ayının ikinci yarısında başlayacak turizm sezonu ile birlikte herkesin ayağa kalkması gerektiğini, Gümüşhane’nin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasına büyük ölçüde katma değer sağlayacak olan turizm sektörünün istenilen düzeye ulaşması için birlik ve beraberlik içerisinde hep birlikte çalışacaklarını söyledi.

Vali Memiş, yoğun ve çetin geçen kış şartları nedeniyle geçen yıl başlatılan çalışmaların zaman geçirilmeden en kısa zamanda tamamlanacağını belirterek, “İlk önceliğimiz Gümüşhane merkezinde bulunan 15 Temmuz Zafer Meydanı’dır. Geçen yıl başladığımız ancak kış nedeniyle tamamlayamadığımız çalışmalarımızı kısa bir süre içerisinde bitireceğiz” dedi.

ÇOK ŞIK VE NEFİS BİR MEYDAN OLACAK

Geçen yıl, 15 Temmuz Zafer Meydanı’ndaki çatıların Gümüşhane’nin tarihi konaklarına uygun olarak değiştirildiğini anlatan Vali Memiş, şöyle devam etti:

“Sıra işyerlerinde bulunan tabelalarda. Bu tabelaların hiçbirisi olmayacak. Burası nefis turistik bir meydan olacak. Belediyemiz yapıyor. Turizm Bakanlığından biz de destekliyoruz. Belediye başkanımızdan rica ettik. Sağ olsun kendisi her konuda olduğu gibi bu konuda da bizi hiç kırmadı. Geçtiğimiz çalışmalara başladık ama maalesef bu sene kış çok çetin geçti. Bu hafta yeniden başlıyor. Burası çok nefis, çok şık, tabela kirliliği olmayan bir meydan olacak.”

CANCA KALESİ RESTORE EDİLECEK

Gümüşhane adı ile özdeşleşen ve yıllarca restore edilmesi şehrin gündeminden düşmeyen Canca Kalesi’nin restore edileceği müjdesini veren Vali Memiş, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan ilimize bu sene güzel ödenekler aktarıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Genel Müdür Yalçın Kurt’a ilimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Canca Kalesinin yolu ve çevre düzenlemesine ilişkin bir ödenek geldi. Bunu inşallah bu sene kullanacağız. Süleymaniye Mahallesinin projesiyle ilgili de bir ödenek geldi, onu da orada kullanacağız. Ayrıca daha önce restorasyonu yapılan Kov Kalesinin çevre düzenlemesine yönelik ödeneğimiz de geldi. Bu önemli kalemizin çevre düzenlemesini de yapacağız” diye konuştu.  

TURİZMDEN PAY ALMAYA BAŞLAYACAĞIZ

Vali Okay Memiş, bu yıl içerisinde Gümüşhane’nin turizmden pay almaya başlayacağını vurgulayarak, “Zigana’dan başlayan bir turizm ayağımız var. Zigana ilimizin turizm kapısı. Burada kasapların bulunduğu yerde altyapı ve sokak sağlıklaştırması gibi bir projemiz var. Ankara’dan ödeneği gelecek. Karaca Mağarası, Zigana, Süleymaniye, Canca Kalesi, Kov kalesi gibi turizm değerlerimizle Allah nasip ederse bu yıl turizmden pay almaya başlayacağımız bir yıl olacak. 2018 yılında bunun daha da artmış olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

2 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Süleymaniye Mahallesinde Cuma günü (bugün) mülk sahipleri ile bir toplantı yapacağını açıklayan Vali Memiş, “Oradaki mülk sahiplerini davet ettim. Orada biraz o yolları açmamız lazım. Yani oraya gelen turistlerin rahat yürüyebilecekleri yolları parke döşeyeceğiz. 2 milyon liralık doğal parke taşı ihalesi yaptık. Ama bunun için bir yol açmamız lazım. Kiliselere, camiye, tarihi ve turistik yerlere ulaştırabileceğimiz yolları açmamız lazım. Bunun için mülk sahiplerinin arazilerine 1 metre, 2 metre gireceğiz belki. Gecikmememiz lazım, eğer gecikirsek, eğer kamulaştırma işlerini beklersek ben hiçbir iş yapamam. Onun için vatandaşlarımızdan rica edeceğiz” açıklamasında bulundu.

ATILIM YILIMIZ OLACAK

2017 yılının Gümüşhane için atılım yılı olacağını vurgulayan Vali Memiş, daha sonra şunları kaydetti:

“Beş yıldızlı otelimiz yapılıyor, bitmek üzere. Geçtiğimiz günlerde Arap seyahat acentelerinden yetkililer geldiler. Bu yerleri gezdirdik biz, çok beğendiler. Gümüşhane çok bakir bir alan. Bizim 319 köyümüzün hepsi birer turizm yerleşkesi adeta. Bu sene de bütün köylerimizin eksik olan yollarını asfaltlıyoruz. İnşallah çok daha güzel şeyleri hep birlikte göreceğiz. Tomara Şelalesi, Kürtün’ün yaylalarının, Örümcek Ormanlarının yollarının standardını yükseltiyoruz.”

Gümüşhane Valiliği
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Haber: İbrahim Özdemir-Figen Tok

Kaynak: Gümüşhane Olay Gazetesi


zigana-gumuskayak-yaylakent-1460471.jpg zigana_dagi_15_bin_kisiyi_agirladi_h13231_a2f57.jpg 0000338145.jpg