Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sadak Antik Kenti

 DSC_4258 - Kopya.JPG

SATALA (SADAK) ANTİK KENTİ

Gümüşhane ili Kelkit İlçesine 26 km mesafede bulunan Sadak Köyü sınırları içerisinde yer alır. Roma İmparatoru’nun yapmış olduğu askeri düzenlemelerle doğuda Sasanilere karşı 4 lejyon kalesi yerleştirilerek oluşturulan sınır hattında yer alır. Bu lejyon kalelerinden Zeugma’ daki henüz bulunmuş değil. Samsat’taki ise sular altında kalmıştır. Günümüze kadar gelen tek lejyon kalesi Satala’ dır.
Anadolu toprakları insanoğlunun varlığı ile beraber birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ancak asırlar boyu bu topraklarda yaşanan savaşlar, medeniyet değişiklikleri bir imparatorluk için önemli olan bölgeler zamanla önemini kaybetmiştir. Bir dönemin önemli uygarlıklarına; Hitit, Asur, Makedonya, Roma, Bizans gibi imparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır. Antik Satala Kentinde bulunan ayak izleri ile burda Erken Bronz Çağına kadar yerleşim alanı olduğunu görmek mümkündür.

NASIL GİDİLİR?

Gümüşhane şehir merkezine ortalama 88 km, Kelkit merkezine ise 28 km mesafede bulunan Satala Antik Kenti’ne, Gümüşhane – Kelkit karayolunda 60 km devam ederek, Kelkit merkezden 20 km Erzincan istikametinde ilerledikten sonra Sadak köyü yol ayrımından 7 km mesafede daha gidildikten sonra ulaşılır. Gümüşhane merkezden Antik Satala Kenti’ne kadar asfalt  yolla ulaşım sağlanmaktadır.